Wycieczka do Warszawy - Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk

Fizyka to nauka, w której doświadczenia odgrywają decydującą rolę. Dlatego też uczniowie klasy I, II, III i IV specjalności technik mechanik lotniczy wraz z opiekunami p. Moniką Malską i p. Tomaszem Nowakiem 26 lutego uczestniczyli w lekcji pokazowej z fizyki - lekcja "Doświadczenia z mechaniki" w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pracownicy Instytutu Fizyki przygotowali bardzo ciekawe eksperymenty i doświadczenia z zakresu mechaniki:

• Ruch jednostajny [tor powietrzny]
  • Ruch jednostajnie przyspieszony [tor powietrzny]
  • Spadek swobodny [rura Newtona]
  • Niezależność ruchu w pionie i poziomie
  • Ruch harmoniczny [ciężarek na sprężynie]
  • Ruch harmoniczny tłumiony [ciężarek na sprężynie ]
  • Ruch harmoniczny a ruch po okręgu
  • Rezonans [kulka na sprężynie + układ wzbudzający, wahadła sprzężone]
  • Bezwładność [ciężarek na nitce]
  • Zderzenia sprężyste i niesprężyste [wahadła Newtona]
  • Zasada zachowania energii i pędu
  • Zasada zachowania momentu pędu [krzesło obrotowe + hantle + koło rowerowe + żyroskop]
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik.  Uczniowie mogli  odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić, każdy mógł  się poczuć jak badacz i odkrywca. Praktyczne zajęcia zmotywowały naszych uczniów do poznania praw przyrody,  zachęciły  do dalszej nauki i otworzyły w ich umysłach nową przestrzeń spragnionej nauki. Młodzież uczestnicząca w tym wyjeździe miło spędziła czas, udowodniła, że potrafi być ambitna oraz ma cele, które chce osiągnąć.