Patriotyczny rajd pieszy na trasie Dęblin-Zajezierze-Dęblin

31 października 2019 roku uczniowie klasy 1e4 wraz z wychowawcą Urszulą Pacholską uczestniczyli w patriotycznym rajdzie pieszym na trasie Dęblin-Zajezierze-Dęblin. Centralnym punktem wyjścia były miejsca pamięci narodowej związane z naszym regionem.

We wsi Głusiec oddaliśmy hołd kpr. Michałowi Okurzałemu żołnierzowi Wojska Polskiego, który jako radiotelegrafista w kompanii łączności 2. Pułku Piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino poległ podczas walk niedaleko Dęblina, kierując przez radiostację ogniem polskiej artylerii. Nie dopuszczając do zdobycia tego punktu przez okrążających go hitlerowców, skierował ogień na swoje stanowisko, zabijając również wielu nieprzyjaciół. Za swój czyn pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Walecznych.

Uczniowie również odwiedzili cmentarz wojenny Balonna na którym zapalone zostały znicze i oddany został hołd minutą ciszy żołnierzom, którzy polegli w czasie I wojny światowej.

Głównym celem wycieczki było: nabycie wiedzy o swoim regionie, mieście, poszerzenie wiedzy o historii regionu, poznawanie miejsc związanych z historią najbliższej okolicy, formowanie postaw patriotycznych.