Śladami Rzymian i Maurów….

Kolejne dni w Hiszpanii upływają uczniom Zespołu  Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie w błyskawicznym tempie. Nauka i atrakcje turystyczne, poznawanie kultury i obyczajów tego niezwykle urokliwego kraju towarzyszą nam na co dzień. W sobotę odwiedziliśmy Italicę.

W pobliżu Sevilli w miejscowości Santiponce zachowały się ruiny rzymskiego miasta Italica. Miasto to zostało założone w 206 roku p.n.e przez rzymskiego wodza Scypiona Afrykańskiego. Publiusz Korneliusz Scypion Afrykański Starszy zasłynął zwycięstwem nad wybitnym wodzem kartagińskimi – Hannibalem. Warto też pamiętać, że to tutaj urodził się cesarz rzymski Trajan. To dzięki niemu wzniesiono w mieście pierwsze marmurowe świątynie. W okresie największego rozkwitu w mieście żyło około 100 tysięcy mieszkańców. Italica była zamieszkana w okresie panowania Wizygotów, jednak gdy Andaluzję zdobyli Arabowie, miasto opustoszało. Od tej pory zaczęło pełnić rolę jedynie kamieniołomów.
W XVII wieku pozostałości miasta były wielokrotnie zalewane przez Gwadalkiwir po czym uległo zapomnieniu.

W niedzielę wyjazd do Granady. „Kto nie widział Granady, w ogóle nic nie widział ”.To hiszpańskie przysłowie jest bardzo wymowne. Stolica prowincji Granady, może poszczycić się Alhambrą, jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na całym świecie. Ale okolice miasta też posiadają swój niepowtarzalny urok. Wielkie przestrzenie łańcuch górskiego Sierra Nevada, zyskały status parku narodowego. I wiecznie ośnieżone szczyty mogliśmy podziwiać z tarasu widokowego. Granada zawsze była ceniona ze względu na jej piękno i wspaniałość. Najważniejszym zabytkiem, majestatycznie górującym nad miastem jest Alhambra – warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII w. przez Nasrydów i rozbudowany w XIV wieku. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków muzułmańskich w całej Hiszpanii. Przez wieki służył jako twierdza mauretańskich kalifów.Oprócz niej w Granadzie znajdziemy kilka interesujących kościołów, jak znajdująca się w centrum katedra, San Pedro y San Pablo, Santa Ana, klasztor św. Hieronima czy klasztor kartuzów z kościołem, z XVI-XVII wieku, zaliczany do arcydzieł architektury barokowej. Do niezwykle interesujących miejsc można zaliczyć wzgórza Albacín i Sacromonte. Znajdziemy tutaj alternatywne oblicze Granady, małe sklepiki z rzemiosłem artystycznym, kręte uliczki, pośród których bardzo łatwo można się zgubić, Cyganów grających flamenco, hipisów mieszkających w cuevas, piękne punkty widokowe – miradores, squat i wiele innych, interesujących rzeczy.

Jesteśmy oczarowani. A przed nami jeszcze tydzień…