Kolejny dzień poznawania Sewilli i reprezentowania naszej szkoły w Andaluzji…

Dzisiaj we wtorek po zajęciach w  ramach naszego stażu odwiedziliśmy Katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli. Jest ona bez wątpienia jedną z najważniejszych wizytówek tego historycznego miasta. Imponująca struktura stoi w samym sercu Sewilli. Sewilska Katedra jest jednym z największych budynków sakralnych świata. Sami mieszkańcy lubią szczycić się tym, że budowla jest największą z gotyckich katedr. Budowla, razem z Alcazarem oraz budynkiem, w którym dziś znajduje się Archiwum Indii, została wpisana w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Sewilla, podobnie jak cała Andaluzja, przez większą część średniowiecza opanowana była przez muzułmanów.

W tym czasie w miejscu dzisiejszej katedry stał zbudowany w drugiej połowie XII wieku Wielki Meczet. To w tym okresie powstały wieża La Giralda, czy dziedziniec z ogrodem pomarańczowym. Po wprowadzeniu podstawowych zmian przez ponad 150 lat meczet służył jako kościół. Zmieniono, co prawda układ w środku, a ściany oraz kolumny pokryto freskami. Dopiero trzęsienie ziemi w drugiej połowie XIV wieku oraz ekonomiczny rozwój miasta przyśpieszyły decyzję o budowie nowej i bardziej imponującej świątyni.

Budowę rozpoczęto w 1401/1402 roku i trwała ponad 100 lat. Świątynia jest swoistą mieszanką różnych styli. Budowę rozpoczęto w okresie późnego gotyku, a kończono podczas rozkwitu renesansu. Katedrę przebudowywano etapami i w trakcie prac świątynia była przez cały czas wykorzystywana. Marynarze po szczęśliwym przybyciu do portu i przed ruszeniem w dalszą podróż udawali się do katedry w celu modlitwy i podziękowaniu za pomyślność. Ich celem była kaplica Starożytnej Maryi gdzie znajduje się fresk Maryi z dzieciątkiem namalowany według legendy na oryginalnej kolumnie ze znajdującego się wcześniej w tym miejscu meczetu.

Będąc w środku początkowo ciężko uwierzyć, że budowla jest aż tak duża. Wrażenie to spowodowane jest tym, że chór znajdujący się na środku nawy głównej jest jakby wydzielony, podobnie jak główny ołtarz. Dodatkowo, część kaplic i pomieszczeń zostało dobudowanych i dołączonych do głównej konstrukcji. Wart dodać, że to tu znajduje się grób Krzysztofa Kolumba - szczątki słynnego odkrywcy zostały ściągnięte do Sewilli w 1898 roku z Kuby, tuż po tym jak kraj ten zdobył niepodległość po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej. Monument Kolumba przedstawia trumnę niesioną przez czterech królów krain dzisiejszej Hiszpanii. Na początku XX wieku przeprowadzono badania DNA, które potwierdziły, że szczątki faktycznie należą do Kolumba.

Byliśmy też na Wieży Giralda, która powstała w XII wieku i początkowo służyła jako minaret, czyli za wieżę z której przywoływano muzułmanów do modlitwy. La Giralda w momencie wybudowania była najwyższą konstrukcją świata. Dziś wieża wysoka jest na niemal 100 metrów. Niemal cała konstrukcja wieży jest oryginalna.

Dzięki naszemu projektowi Erasmus + możemy każdego dnia podziwiać piękne zabytki, uczyć się historii dotykając ją na każdy kroku…