„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

 1 marca 2024 to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

  ,,Ponieważ żyli prawem wilka, Historia o nich głucho milczy, Pozostał po nich w kopnym śniegu, Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy’’ - pisał o Żołnierzach Wyklętych w swoim wierszu pt. "Wilki" Zbigniew Herbert.

       Te dwa wersy otwierające wiersz Zbigniewa Herberta zatytułowany „Wilki” utraciły już na szczęście swoją aktualność. O Żołnierzach Wyklętych można dziś mówić publicznie i z dumą; powstają na ich temat prace naukowe, reportaże, filmy fabularne, organizowane są okolicznościowe wydarzenia.

 

Dzisiaj, czyli 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Członkowie Koła Miłośników Historii i chętni uczniowie, a także zaproszeni goście dyrekcja szkoły p. Artur Misiak i p. Iwona Wierzchowska - Kuty, p. M. Pielak, p. A, Strumnik , p. E. Bakiera i p. M. Radomska wzięli udział w uroczystym wydarzeniu patriotycznym. Spotkanie poprowadziła nauczycielka historii Urszula Pacholska.

 

Zaprezentowane zostały przez naszych uczniów sylwetki bohaterów niezłomnych i ich działalność. Wspólnie przeżyliśmy ważne momenty z przeszłości. Wysłuchaliśmy pieśń patriotyczną- ,,Biały krzyż’’. Minutą ciszy  złożyliśmy hołd żołnierzom za ich męstwo i patriotyzm.

 

Przypomnieliśmy, że "Żołnierze Wyklęci" byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę. Podjęli oni walkę o całość ziem II Rzeczpospolitej i sprzeciwiali się aneksji Kresów. Walczyli też o wolność i godność Polaków, bronili lokalną ludność przed akcjami sowieckich żołnierzy, później komunistów.

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, obchodzony w naszej szkole jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji niepodległościowych,

 

Nazwa „Żołnierze Wyklęci” trafnie oddaje to, jak w PRL postrzegano żołnierzy walczących o niepodległość w latach 1944-1963. Komuniści uznali ich za bandytów i na długie lata wymazali ze zbiorowej pamięci .

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będący wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, jest obchodzony w Polsce od 2011 roku na mocy ustawy Sejmu RP.

Autor: Urszula Pacholska