„Czytelniczy Co_Dziennik. Zaczytaj się …z Księgarnią Tuliszków”.

Społeczność naszej szkoły wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „Czytelniczy Co_Dziennik. Zaczytaj się …z Księgarnią Tuliszków”. Zadania konkursowe, które trzeba było wykonać to organizacja kiermaszu książek z Księgarnią Tuliszków, kreatywna prezentacja książek oraz organizacja Tygodnia Co_Dziennego Czytania… na dywanie na ławkach, na krzesłach czy parapecie, w sali czy na korytarzu, w budynku lub „pod chmurką”. W dniach od 12 do 22 grudnia na długich przerwach  na zorganizowanym przez bibliotekę szkolną kiermaszu można było kupić woluminy o różnej tematyce - ciekawe książki przygodowe, obyczajowe, kryminały, thrillery czy fantastykę. Oferta książek z Księgarni Tuliszków umożliwiła rozwój czytelnictwa, obcowanie z literaturą oraz wzrost zainteresowania książką.

Odbyły się również zajęcia z codziennego czytania książek zaproponowanych przez Księgarnię Tuliszków m.in.: „Historie nieoczywiste”, „Ostatnie takie wakacje”, „Witamina M”, „Misja Marty”, „Po drugiej stronie”. Książki te to porywające i pełne tajemnic powieści dla nastolatków  poruszające tematy im bliskie i aktualne, dotyczące ważnych dla nich i istotnych wychowawczo, problemów i radości oraz wartości takich jak przyjaźń, miłość, rodzina, poczucie bezpieczeństwa, bliskość, wolność i wzajemne wsparcie. Co_dzienne czytanie odbywało się rano w bibliotece szkolnej oraz wieczorem  w internacie szkolnym. Warto pójść dalej w tym kierunku i wyrobić w sobie nawyk codziennego czytania. Jak podkreślają naukowcy, codzienne czytanie fantastycznie wpływa nie tylko na nasze emocje, ale i mózg. Dobrze znany jest wpływ książek na zasób słownictwa, poziom wiedzy, czy odprężenie podczas spotkań z ich bohaterami .

Autor: Anna Strumnik