Pamiętamy o naszym Patronie gen. F. Kleebergu…

Pamięć o ostatniej bitwie kampanii polskiej 1939 roku i naszym patronie – bohaterskim generale Franciszku Kleebergu to nasz obowiązek.

To właśnie z tego powodu w sobotę, 30 września 2017 roku Sztandar naszej szkoły oraz grupa uczniów pod opieką pań: Małgosi Radomskiej oraz Julii Całki przyjechali do Woli Gułowskiej. W miejscu, gdzie generał Kleeberg wraz ze swoimi żołnierzami toczyli krwawy bój o wolność ojczyzny, odbyły się obchody 78 rocznicy ostatniej bitwy kampanii 1939 roku.

Część oficjalną z udziałem przedstawicieli władz państwowych, dowództwa Wojska Polskiego i weteranów walk rozpoczęła msza święta odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września. Po niej, w uroczystym pochodzie uczestnicy przeszli, by na cmentarzu w Turzystwie, w uroczystym Apelu Poległych oddać hołd generałowi i wszystkim walczącym o wolność naszej ojczyzny.

Następnie, na błoniach Woli Gułowskiej uczestniczyliśmy w apelu wojskowym oraz militarnym pikniku. Nie obyło się bez atrakcji. Mogliśmy obejrzeć pokaz samochodów bojowych i sprzętu wojskowego Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO złożonych z wojsk amerykańskich, rumuńskich i brytyjskich. Niektórzy z nas, nawet w języku angielskim, porozmawiali z żołnierzami, przymierzyli żołnierskie umundurowanie oraz przeszli w nim krótką żołnierską zaprawę.

Mieliśmy również okazję zobaczyć pokaz żołnierskiej sztuki walki, musztry paradnej oraz pokazy kawaleryjskie w wykonaniu pułków zrzeszonych w Federacji Kawalerii Ochotniczej RP.

Dla nas, drużyny ze szkoły Kleeberga, niewątpliwie najważniejszą częścią militarnego pikniku było spotkanie z naszym patronem i jego dokonaniami, którego mogliśmy doświadczyć odwiedzając Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Działo się dużo. Było to ciekawe spotkanie z przeszłością i historią narodu polskiego. Wniosło wiele pozytywnych emocji. Kolejne już z rok….

Autor: M.R.